شرکت توف نورد ایران، استفاده از سیستم‌های تولید هم‌زمان سرما، گرما و توان را در ساختمان‌های اداری و تفریحی  امکان‌سنجی می‌نماید.

 

شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در بخش ساختمان، در راستای وظایف سازمانی خود، با رویکرد تولید همزمان سرما، گرما و توان (CCHP) اقدام به انجام مطالعات امکانسنجی فنی- اقتصادی پیاده‌سازی طرح مذکور در ساختمان‌های وزارت نفت نموده است.

 

 

 


امروزه سیستم‌های تولید هم‌زمان اقتصادی گردیده و مزایای زیادی در بازدهی انرژی و کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی ارائه می‌دهد. همچنین امکان بکارگیری سوخت‌های پاک (نظیر هیدروژن) نیز در فناوری‌های مربوط به این سیستم وجود دارد. فارغ از نوع کاربرد، مزایای سیستم‌های تولید هم‌زمان عبارتند از:


بازدهی: در تولید هم‌زمان نسبت به تولید جداگانه همان میزان گرما، سرما و توان سوخت کمتری مصرف می‌گردد. همچنین در سیستم‌های تولید هم‌زمان به دلیل نزدیکی محل تولید به محل مصرف، تلفات انتقال و توزیع نسبت به توان تولیدی در نیروگاه‌ها کمتر خواهد بود. به همین دلیل صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای با استفاده از این نوع سیستم‌ها میسر می‌گردد.
قابلیت اعتماد: فارغ از اختلالاتی که ممکن است در سیستم توزیع ایجاد شود، سیستم‌های تولید هم‌زمان، انرژی مورد نیاز سایت را با کیفیت بالایی تأمین می‌نمایند. این موضوع بخصوص در مورد تجهیزات حساس بیشتر حائز اهمیت است.
مزایای زیست‌محیطی: از آنجایی که در سیستم‌های تولید هم‌زمان به ازای تولید واحد انرژی، سوخت کمتری سوزانده می‌شود، آلاینده کمتری به اتمسفر تخلیه می‌گردد. همچنین با کاهش آلاینده‌ها در دستیابی به اهداف اقلیمی و زیست‌محیطی کمک می‌گردد.
مزایای اقتصادی: به دلیل کارایی بالای سیستم‌های تولید هم‌زمان، علاوه بر تأمین امن انرژی، نسبت به قیمت‌های ناپایدار بازار انرژی نیز استقلال فراهم می‌گردد.

با کاهش نیازهای انرژی ملی، شکست قیمت یا اختلالات عرضه، امنیت انرژی فراهم می‌گردد.
با افزایش بازدهی و هزینه‌های مدیریتی رقابت کسب و کار را بهبود می‌بخشد.
با کاهش تراکم خطوط انتقال، انعطاف‌پذیری ساختارهای زیربنایی انرژی افزایش می‌یابد.
با فراهم‌ کردن یکپارچه‌سازی بیشتر تولید در محل و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، تنوع عرضه انرژی افزایش می‌یابد.

وابسته به محل و انتخاب صحيح نيروگاه، صرفه‌جويي حاصل از توليد برق بيش از افزايش مصرف سوخت (معمولاً گاز) مي‌باشد. در بازار حاضر اين موضوع بويژه صحيح مي‌باشد كه قيمت واحد برق از قيمت واحد گاز به مراتب بيشتر است. در تعدادي از حالت‌ها صرفه‌جويي‌هاي بيشتري از هزينه‌هاي تقاضاي حداكثر كاهش مي‌تواند بدست آيد.
با این وجود به دلیل هزینه اولیه بالای سیستم‌های تولید هم‌زمان و مدت بازگشت سرمایه طولانی‌مدت آن نسبت به دیگر روش‌های افزایش بازدهی، این سیستم‌ها کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.
برخی چالش‌های در مسیر توسعه سیستم‌های تولید هم‌زمان عبارتند از:

اگرچه این سیستم‌ها جدید نیستند اما عمدتاً در سیستم‌های صنعتی بزرگ بکار رفته‌اند. به این ترتیب فناوری‌های مربوط به سیستم‌های تولید هم‌زمان سایز متوسط به بالا (بیش از ظرفیت 500 کیلووات) کاملاً توسعه یافته‌اند. با این وجود در هر پروژه بسته به مشخصات محل به طراحی‌های مهندسی اولیه بخصوص از مرحله اجزا تا سرهم‌سازی در محل نیاز دارد. با تجربه کم و حتی مستندات عملکردی کمتر که می‌توانند به عنوان راهنما بکار روند، گسترش استفاده از این نوع سیستم‌ها برای مدیران انرژی با دشواری همراه است.

ایجاد جذابیت در تولید پراکنده و استفاده از سیستم‌های تولید هم‌زمان نیازمند سیاست‌گزاری و قوانین حمایت‌کننده است. مسایل مربوط به فناوری معمولا در برابر مشکلات قانونی و سیاستی ابتدایی به نظر می‌رسد.

فقدان سرمایه‌گذاری اولیه یک مشکل جهانی است.

با توجه به توضیحات ارائه شده در بالا، شرکت توف نورد ایران، امکان‌سنجی اجرای سامانه‌های تولید هم‌زمان سرما، گرما و توان در ساختمان‌های وزارت نفت و طراحی سامانه‌های مناسب را اجرا نموده و درصورت توجیه‌پذیری فنی و اقتصادی اجرای سامانه‌های طراحی شده، پس از تأیید کارفرما، اسناد مناقصه اجرا را نیز تهیه خواهد کرد.

 

1392/07/04 // صفحه اصلی